Διαδικτυακή ημερίδα παρουσίασης τμημάτων των Στρατιωτικών Σχολών, της Αστυνομικής Ακαδημίας, της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, του Λιμενικού Σώματος και της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού, για τους/τις μαθητές/τριες της Γ’ τάξης των ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας, διδα-κτικού έτους 2020-21

παραταση Αίτησησ –Δήλωσησ των αποφοίτων

Σας ενημερώσουμε ότι, όπως ανακοινώθηκε σε σχετικό Δελτίο Τύπου που αναρτήθηκε σήμερα  στον επίσημο ιστότοπο του ΥΠΑΙΘ, παρατείνεται μέχρι και την Τρίτη 30 Μαρτίου η προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης –Δήλωσης των αποφοίτων, που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2021, καθώς και για τη συμπλήρωση της ήδη υποβληθείσας Αίτησης-Δήλωσης μαθητών.

Αναστολή λειτουργίας όλων των σχολείων της χώρας μέχρι 29 Μαρτίου

Την οριζόντια αναστολή λειτουργίας όλων των σχολείων της χώρας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  από την Τρίτη  μέχρι και τις 29 Μαρτίου , ανακοίνωσε ο υφυπουργός  Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων Νίκο Χαρδαλιάς  , στην τακτική ενημέρωση των συντακτών του υπουργείου Υγείας.

Η διδασκαλία θα συνεχιστεί μέσω τηλεκπαίδευσης.

Κατάθεση Δελτίου Απογραφής Κλάσης 2024 (γεννηθέντες το 2003)

1. Σας γνωρίζουμε ότι οι στρατεύσιμοι της κλάσης 2024 (γεννημένοι το έτος 2003), έχουν υποχρέωση να καταθέσουν Δελτίο Απογραφής (ΔΑ) από 02 Ιανουαρίου 2021 έως και 31 Μαρ 2021. Η κατάθεση του Δελτίου Απογραφής δύναται να πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικά, μέσω του διαδικτυακού τόπου www.stratologia.gr πατώντας εδώ, και προϋποθέτει οι στρατεύσιμοι να διαθέτουν Αριθμό Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ) και κωδικούς taxisnet.

2. Εναλλακτικά οι στρατεύσιμοι της κλάσης 2024, λαμβάνοντας υπόψη τα εκάστοτε ισχύοντα μέτρα πρόληψης της διασποράς του κοροναϊού Covid-19, μπορούν να καταθέσουν Δελτίο Απογραφής προσερχόμενοι σε Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ) για τους διαμένοντες στην Ελλάδα, ή Ελληνική Προξενική Αρχή για τους διαμένοντες στο εξωτερικό.

3. Συνημμένα, σας διαβιβάζουμε οδηγό χρήσης εφαρμογής και έντυπο οδηγιών και παρακαλούμε για την κοινοποίηση του περιεχομένου τους ώστε να καταστεί γνωστό τόσο στους γεννηθέντες το έτος 2003 όσο και στους οικείους τους.

4. Επισημαίνεται ότι κατά την προσέλευσή τους θα πρέπει να προσκομίσουν Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο, Βεβαίωση Απόδοσης ΑΦΜ, Βεβαίωση ΑΜΚΑ (καθώς και ιατρικές γνωματεύσεις μόνο για όσους έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας). Οι διαμένοντες στο εξωτερικό εφόσον δεν διαθέτουν κάποιο από τα ανωτέρω δικαιολογητικά θα πρέπει να προσκομίσουν επίσημα ξενόγλωσσα έγγραφα απόδειξης της ταυτοπροσωπίας τους.

5. Επίσης, οι στρατεύσιμοι, ανεξαρτήτως αν διαμένουν στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, οφείλουν να γνωστοποιούν υποχρεωτικά τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (E-mail).

6. Όσοι δεν καταθέσουν ΔΑ υπέχουν τις παρακάτω διοικητικές κυρώσεις:
   α. έναν (1) μήνα πρόσθετης στρατιωτικής υποχρέωσης, σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής του Δελτίου Απογραφής.
   β. δύο (2) μήνες πρόσθετης στρατιωτικής υποχρέωσης, σε περίπτωση μη υποβολής του Δελτίου Απογραφής.
   γ. τρεις (3) μήνες πρόσθετης στρατιωτικής υποχρέωσης, σε περίπτωση αναγραφής στο Δελτίο Απογραφής ανακριβών στοιχείων ή κατάθεσης ανακριβών δικαιολογητικών.

7. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ανατρέχετε στην ιστοσελίδα www.stratologia.gr ή να επικοινωνείτε με την Υπηρεσία μας στα τηλ.2313320930,-928,-940,-942.

Αιτήσεις Αποφοίτων για συμμετοχη στις πανελληνιες εξετασεισ 2021

Όσοι απόφοιτοι επιθυμούν την συμμετοχή τους στις Πανελλήνιες Εξετάσεις 2021 θα πρέπει να καταθέσουν Αίτηση-Δήλωση συμμετοχής στο διάστημα από 08-03-2021 έως 19-03-2021.

Για την κατάθεση της Αίτησης – Δήλωσης στο 1ο ΓΕΛ Γιαννιτσών θα πρέπει πρώτα να στείλουν mail στο 1ο ΓΕΛ για να οριστεί το ραντεβού προσέλευσης στο σχολείο (ημέρα και ώρα προσέλευσης)

Τα δικαιολογητικά που πρέπει να έχουν μαζί τους για την κατάθεση της Αίτησης -Δήλωσης είναι:

-Απολυτήριο Γενικού Λυκείου
-Αστυνομική ταυτότητα
-Το τελευταίο Δελτίο Εξεταζομένου
-Φωτογραφία μικρή για το νέο Δελτίο Εξεταζομένου
-Εξουσιοδότηση στην περίπτωση που κάποιος δεν προσέλθει αυτοπροσώπως

ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΠΕΜΠΤΗ 4/3/21 ΕΩΣ 16/3/21

ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΠΕΜΠΤΗ 4/3/21 ΕΩΣ 16/3/21. ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΠΑΛΙ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ WEBEX ΜΕ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΡΓΑΣΙΑΣ:
1η 8.10 – 8.50
2η 9.00 – 9.40