ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας για το σχολικό έτος 2022-23 θα λειτουργήσουν οι εξής εκπαιδευτικοί όμιλοι:

1. Μαθηματική Εταιρία Υπεύθυνος καθηγητής: Δεβετζής Ιορδάνης
  2. Παραδοσιακοί Χοροί Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ταϊγανίδου Ελισάβετ
  3. Νεανική Επιχειρηματικότητα Υπεύθυνος καθηγητής: Ανδρονίκου Αντώνης
  4. Η Λογοτεχνία στην τηλεόραση Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ιγνατιάδου Αλίκη
  5. Νέοι και Πολιτότητα Υπεύθυνοι καθηγητές: Καρυπίδης Σωτήρης και Παλαμούτη Κωνσταντία
  6. Παραδοσιακή Χορωδία Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ηλιάδου Ελισάβετ και ΝΙκέζη Αναστασία

Όσοι μαθητές ενδιαφέονται να συμμετέχουν πρέπει να δηλώσουν την πρόθεση τους στους υπεύθυνους μέχρι τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου. Οι συναντήσεις των ομίλων θα πραγματοποιούνται εκτός ωρολογίου προγράμματος. Στους συμμετέχοντες θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

ετικετα ποιοτητασ e-twinning

Το Σχολείο μας έλαβε Εθνική Ετικέτα Ποιότητας eTwinning για το έργο που υλοποίησε τη σχολική χρονιά 2021-2022 με τίτλο «The HeroesJourney».

Σκοπός του έργου, στο οποίο συμμετείχαν μαθητές και εκπαιδευτικοί από πέντε ευρωπαϊκές χώρες, ήταν η ευαισθητοποίηση σε θέματα πολιτισμικού χαρακτήρα και ειδικότερα η ανάδειξη του μυθολογικού, ιστορικού αλλά και του σύγχρονου πολιτισμικού θησαυρού κάθε χώρας και η συνειδητοποίηση της κοινής ευρωπαϊκής κληρονομιάς. Στο πλαίσιό του μαθητές από την Ισπανία, την Τουρκία, την Ιταλία, τη Σερβία και την Ελλάδα συνεργάστηκαν σε μικτές ομάδες και χρησιμοποίησαν εργαλεία Web2.0 για τη δημιουργία των έργων τους (αφίσες, παρουσιάσεις, βίντεο, ημερολόγιο, κατασκευές κ.ά.), ανάμεσα στα οποία περιλαμβάνονται διαδραστικοί χάρτες, όπου αποτυπώνεται ο τόπος δράσης των ηρώων αυτών.

Υλοποίηση προγράμματος: Ταϊγανίδου Ελισάβετ, Αθανασίου Μαρία

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Όσοι μαθητές ενδιαφέρονται για την ενισχυτική διδασκαλία των ειδικών μαθημάτων πρέπει να το δηλώσουν στο γραφείο μέχρι τις 22/9/2022. Ακολουθεί η σχετική εγκύκλιος

Αγιασμός Σχολειου

Την Δευτέρα, 12/9/2022, και ώρα 9:00 θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος αγιασμός του σχολείου. Οι μαθητές παρακαλούνται να βρίσκονται στο χώρο του σχολείου στις 8:45. Όσοι μαθητές δεν έχουν πάρει τα βιβλία να έχουν μαζί τους τις τσάντες τους.