Σύντομη παρουσίαση του σχολείου μας

Το σχολείο μας είναι ένα κεντρικό σχολείο των Γιαννιτσών, στο οποίο εργάζονται 30 καθηγητές/τριες και φοιτούν περίπου 260 μαθητές/τριες. Προσφέρει γενική εκπαίδευση και προετοιμάζει τους μαθητές για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, στις οποίες ανταποκρίνονται με μεγάλη επιτυχία κάθε χρόνο. Το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών είναι κάτοχοι πιστοποιητικών γλωσσομάθειας της αγγλικής γλώσσας αλλά και της γαλλικής ή της γερμανικής. Το σχολείο  προωθεί την ανάληψη πρωτοβουλιών από καθηγητές/τριες και μαθητές/τριες και τη συμμετοχή τους σε κοινωνικές δράσεις, σε ποικίλες πολιτιστικές και αθλητικές εκδηλώσεις καθώς και σε εθνικούς και ευρωπαϊκούς διαγωνισμούς. Στο πλαίσιο αυτό έχουν πραγματοποιηθεί οι παρακάτω δραστηριότητες:

– Σχολική Σύμπραξη Comenius: “Been there, done that as a young European citizen (2012-2014)”, με ιδιαίτερη έμφαση στη φιλοξενία και στη συνειδητοποίηση του
ρόλου μας ως ενεργών Ευρωπαίων πολιτών.

– Σχολική Σύμπραξη: “E-treasure: My lovely Europe (2017-2019)”

– Πρόγραμμα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών: “Structured Educational Visit to Schools/Institutes & Training Seminars in Finland”, Ελσίνκι, Οκτώβριος 2016.

– Συνεργατικό σχεδιο e-twinning με τίτλο “Responsible Assistant Reporters Round Europe”. Το σχέδιο βραβεύτηκε με εθνική και ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας το 2018.

– Συνεργατικό σχεδιο e-twinning με τίτλο “Well-being at our schools”,  2021.

– Συνεργατικό σχεδιο e-twinning με τίτλο “The Heroe’s journey”, 2021-2022.

– Πρόγραμμα Euroscola: 2013-2019: αποστολή κάθε χρόνο αντιπροσώπων στο Ευρωκοινοβούλιο Νέων στο Στρασβούργο.

-Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων (EYP): συμμετοχή μαθητών μας στην 36η και 38η Συνδιάσκεψη.

-Πρόγραμμα “Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου”: συμμετοχή σε ημερίδα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο, Μάρτιος 2019.

– Αγώνες Επιχειρηματολογίας – Αντιλογίας: 2011-2018: συμμετοχή. 2017: πρώτη θέση πανελλαδικά: 2018: δεύτερη θέση πανελλαδικά.

– Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης Κοριτσιών: δεύτερη θέση το 2014, πρώτη θέση το 2016 και εκπροσώπηση της χώρας στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης στη Ρουέν της Γαλλίας.

– Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρισης Κοριτσιών: τέταρτη θέση το 2016.

– Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Κλασικού Αθλητισμού: πολλές διακρίσεις επί σειρά ετών.

– Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες Ποδηλασίας: πρώτη θέση στα 105 χλμ. αγοριών το 2016.

– Young Business Talents: 2014-2018: συμμετοχή, δεύτερη θέση πανελλαδικά: 2016, έβδομη θέση πανελλαδικά: 2015.

– Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων: 2015-2018: συμμετοχή, δεύτερη θέση πανελλαδικά: 2017.

– Διαγωνισμοί της Μαθηματικής Εταιρείας Ελλάδας: συμμετοχή επί σειρά ετών με διακρίσεις.

– Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πειραμάτων Φυσικής-Χημείας-Βιολογίας EUSO: 2015-2018: συμμετοχή, όγδοη θέση στη γενική κατάταξη το 2015.

– Βουλή των Ελλήνων: 2013-2017: συμμετοχή μαθητών στις εργασίες της ολομέλειας.

– Διαγωνισμός μετάφρασης Juvenes Translatores: 2015.