ανοιγμα σχολειου & προληπτικά μέτρα για την λοίμωξη του νέου κορωνοϊού

Αγαπητοί γονείς,

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για τα προληπτικά μέτρα κατά της διασποράς  της λοίμωξης  του νέου κορωνοϊού  συστήνεται η παραμονή στο σπίτι και η αποχή από την παρακολούθηση μαθημάτων οποιουδήποτε ατόμου εμφανίζει συμπτώματα λοίμωξης. Τα συχνότερα συμπτώματα είναι:

• Δυσκολία στην αναπνοή
  • Μυαλγίες
  • Ρίγος
  • Πονοκέφαλος
  • Δυσκαταποσία
  • Ρινική καταρροή
  • Ναυτία/εμετός
  • Κοιλιακός πόνος/διαρροϊκές κενώσεις

Σε κάθε περίπτωση οι γονείς είναι υπεύθυνοι να ενημερώσουν υποχρεωτικά το σχολείο και να απευθυνθούν σε θεράποντα ιατρό σύμφωνα με την κρίση του οποίου θα πρέπει να γίνει κατά προτεραιότητα  διαγνωστικό μοριακό τεστ.

Εν αναμονή του αποτελέσματος το παιδί παραμένει στο σπίτι σε απομόνωση , σε καλά αεριζόμενο χώρο. Αν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, το παιδί επιστρέφει στο σχολείο μετά την πάροδο 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς την λήψη αντιπυρετικών). Σε περίπτωση που το τεστ είναι θετικό , ενημερώνεται άμεσα ο διευθυντής και το παιδί παραμένει στο σπίτι τουλάχιστον ένα δεκαήμερο μετά την έναρξη των συμπτωμάτων ΚΑΙ την πάροδο 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού.

Οι απουσίες  για το χρονικό διάστημα που το παιδί παραμένει στο σπίτι εν αναμονή του αποτελέσματος ή σε περίπτωση θετικού τεστ δεν προσμετρώνται με απαραίτητη προϋπόθεση την προσκόμιση ιατρικής γνωμάτευσης.

ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2020-2021

Τα τμήματα της Α΄ Λυκείου αλλάζουν συνεχώς λόγω καινούργιων μετεγγραφών. Παρακαλώ να κάνετε λήψη των νέων τμημάτων.