ετικετα ποιοτητασ e-twinning

Το Σχολείο μας έλαβε Εθνική Ετικέτα Ποιότητας eTwinning για το έργο που υλοποίησε τη σχολική χρονιά 2021-2022 με τίτλο «The HeroesJourney».

Σκοπός του έργου, στο οποίο συμμετείχαν μαθητές και εκπαιδευτικοί από πέντε ευρωπαϊκές χώρες, ήταν η ευαισθητοποίηση σε θέματα πολιτισμικού χαρακτήρα και ειδικότερα η ανάδειξη του μυθολογικού, ιστορικού αλλά και του σύγχρονου πολιτισμικού θησαυρού κάθε χώρας και η συνειδητοποίηση της κοινής ευρωπαϊκής κληρονομιάς. Στο πλαίσιό του μαθητές από την Ισπανία, την Τουρκία, την Ιταλία, τη Σερβία και την Ελλάδα συνεργάστηκαν σε μικτές ομάδες και χρησιμοποίησαν εργαλεία Web2.0 για τη δημιουργία των έργων τους (αφίσες, παρουσιάσεις, βίντεο, ημερολόγιο, κατασκευές κ.ά.), ανάμεσα στα οποία περιλαμβάνονται διαδραστικοί χάρτες, όπου αποτυπώνεται ο τόπος δράσης των ηρώων αυτών.

Υλοποίηση προγράμματος: Ταϊγανίδου Ελισάβετ, Αθανασίου Μαρία