ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ “η ΠΕΛΛΑ”

Στο πλαίσιο του μαθήματος της φυσικής αγωγής και ως μέλη του Θεματικού Δικτύου του Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών με τίτλο “Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου”, μαθητές και μαθήτριες της Λυκείου του σχολείου μας με υπεύθυνες τις εκπαιδευτικούς κα Ελισάβετ Ταϊγανίδου και κα Αργυρώ Παπαθεμιστοκλέους, επισκέφθηκαν τον Εκπολιτιστικό Όμιλο Γιαννιτσών “Η ΠΕΛΛΑ” την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου του 2023. Ο πρόεδρος του Ομίλου, κ. Δόντσιος Γεώργιος και ο χοροδιδάσκαλος, κ. Αριστοτέλης Αμπεριάδης αποδεχόμενοι την πρόσκληση συνεργασίας μας και αφού μας ενημέρωσαν σχετικά με την πορεία και τις δράσεις του Εκπολιτιστικού Ομίλου από την ίδρυση του μέχρι σήμερα, έδωσαν την ευκαιρία στους/στις μαθητές/τριες να φορέσουν παραδοσιακές φορεσιές, να χορέψουν παραδοσιακούς χορούς, να γνωρίσουν το ρόλο ενός  Εκπολιτιστικού Ομίλου στα κοινά και στην διάδοση των πολιτιστικών στοιχείων του τόπου μας. Τους ευχαριστούμε θερμά και χαιρόμαστε ιδιαίτερα γνωρίζοντας ότι υποστηρίζουν σθεναρά κάθε ενέργειά μας που στόχο έχει την ολιστική μόρφωση των μαθητών/τριών μας.