δελτιο τυπου ERASMUS KA210

Την εβδομάδα 17 – 21 Οκτωβρίου 2022, ομάδα 6 μαθητών/τριών του 1ου ΓΕΛ Γιαννιτσών, με δύο συνοδούς – καθηγήτριες, συμμετείχαν σε κινητικότητα Erasmus + στην Ισπανία, συγκεκριμένα στην πόλη L’Alcudia και φιλοξενήθηκαν από το σχολείο IES ELS ÉVOLS.

Η κινητικότητα αυτή στην οποία συμμετείχαν μαθητές/ τριες και εκπαιδευτικοί από τη Γαλλία, την Ισπανία, την Ιταλία και την Ελλάδα είναι η δεύτερη του προγράμματος με τίτλο “Securing the Maritime Space in the Channel and the Mediterranean”. Η πρώτη κινητικότητα πραγματοποιήθηκε τον προηγούμενο Μάρτιο στη Βρετάνη της Γαλλίας και θα ακολουθήσουν η κινητικότητα στην Ελλάδα, στα Γιαννιτσά, τον Ιανουάριο του 2023 και η κινητικότητα στην Σαρδηνία της Ιταλίας, τον Μάιο του 2023.

Κατά τη διάρκεια της συγκεκριμένης δράσης, οι μαθητές/ τριες που συμμετείχαν φιλοξενήθηκαν από οικογένειες Ισπανών μαθητών, οι οποίες τους υποδέχτηκαν με πολλή προθυμία και χαρά, με αποτέλεσμα όλοι να απολαύσουν την εμπειρία και να δημιουργήσουν στενές σχέσεις μεταξύ τους.

Το πρόγραμμα της εβδομάδας περιλάμβανε ποικιλία δραστηριοτήτων και επισκέψεων στο πλαίσιο της θεματικής του περιβαλλοντικού προγράμματος, με έμφαση στη γνωριμία και την επικοινωνία ανάμεσα στους/στις μαθητές/ μαθήτριες από διαφορετικές χώρες.

Κατά την πρώτη μέρα του προγράμματος έγινε η υποδοχή των μαθητών/τριών από τις άλλες χώρες στο σχολείο IES ELS ÉVOLS. Οι μαθητές/τριες κάθε χώρας παρουσίασαν στους υπόλοιπους στο σχολείο και την πόλη τους αλλά και τα περιβαλλοντικά προβλήματα που καθεμιά από αυτές αντιμετωπίζει. Ακολούθησαν παιχνίδια που απέβλεπαν στη γνωριμία και την εξοικείωση των μαθητών/τριών από τις διαφορετικές χώρες και το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την ξενάγηση στην πόλη της L’Alcudia.

Κατά τη δεύτερη μέρα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Ωκεανογραφικό Ινστιτούτο της Βαλένθια, που περιλαμβάνει το μεγαλύτερο ενυδρείο της Ευρώπης και στο οποίο φιλοξενείται ποικιλία της θαλασσινής πανίδας. Η φροντίδα για τη διατήρηση της θαλάσσιας ζωής αποτελεί το βασικό σκοπό του Ωκεανογραφικού Ινστιτούτου, με ιδιαίτερη έμφαση στην προστασία της θαλάσσιας χελώνας.

Κατά την τρίτη μέρα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην περιοχή Cullera, περιήγηση στους αμμόλοφους της περιοχής και ενημέρωση από ειδικούς για την ιδιαίτερη χλωρίδα της. Ακολούθησε δράση που περιλάμβανε τον καθαρισμό της παραλίας από τα σκουπίδια. Αυτά αξιοποιήθηκαν κατά την τελευταία μέρα του προγράμματος για τη διεξαγωγή έρευνας πάνω στην προέλευση και την ποσότητα των σκουπιδιών, ανάλογα με την κατηγορία στην οποία ανήκαν και τους τρόπους με τους οποίους αυτά μπορούν να ανακυκλωθούν.

Την τέταρτη μέρα οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν την περιοχή της L’Albufera, τον υγροβιότοπο “Centre Interpretació Racó de l’Olla” όπου παρατήρησαν την χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής και περιηγήθηκαν με βάρκες στο L’Albufera + Barraca.

Κατά την πέμπτη και τελευταία μέρα της κινητικότητας οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν μαθήματα σχετικά με την ανακύκλωση των σκουπιδιών, έκαναν εργαστήρια με τα σκουπίδια που είχαν μαζέψει από την παραλία και τέλος δημιούργησαν τέχνεργα, εκφράζοντας με το δικό τους τρόπο τις εμπειρίες και τις γνώσεις που απέκτησαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος.

Το πρόγραμμα έκλεισε με την απονομή των βεβαιώσεων συμμετοχής.

Πέρα από την καλλιέργεια της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών/τριών, που αποτελούσε και το βασικό στόχο του προγράμματος, ήταν ιδιαίτερα σημαντική η ανάπτυξη της επικοινωνίας και της συνεργασίας ανάμεσα σε μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς διαφορετικών χωρών, για το άνοιγμα των οριζόντων τους και την καλλιέργεια της ταυτότητας του Ευρωπαίου πολίτη.

Το 1ο ΓΕΛ Γιαννιτσών ανυπομονεί να φιλοξενήσει με τη σειρά του τους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς από τη Γαλλία, την Ισπανία και την Ιταλία και να οργανώσει ένα εξίσου ενδιαφέρον πρόγραμμα για την προβολή του φυσικού και πολιτισμικού περιβάλλοντος της περιοχής αλλά και των περιβαλλοντικών προβλημάτων που αυτή αντιμετωπίζει και την προσπάθεια για την εξεύρεση τρόπων, ώστε αυτά τα προβλήματα να περιοριστούν.

πανελληνια ημερα αθλητισμου

Στις 30/9/2022 εορτάστηκε με επιτυχία η 9η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού. Οι μαθητές συμμετείχαν σε ομαδικά και ατομικά αθλήματα, όπως βόλλεϋ, μπάσκετ, ποδόσφαιρο, πινγκ-πονγκ κ.α. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με παραδοσιακούς χορούς, με τη συμμετοχή μαθητών και καθηγητών!