Διδακτική επισκεψη

Πραγματοποίηση διδακτικής επίσκεψης στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής των μαθητών και μαθητριών όλων των τμημάτων της Α΄ Λυκείου του σχολείου μας. Η επίσκεψη έλαβε χώρα την Δευτέρα 21 Νοεμβρίου του 2022. Υπεύθυνη ήταν η εκπαιδευτικός κα Ελισάβετ Ταϊγανίδου και συνοδοί οι εκπαιδευτικοί κα Αναστασία Τέμου, κ. Ιορδάνης Δεβετζής, κ. Χαράλαμπος Παπαδόπουλος και ο κ. Ευάγγελος Καρτσακλής. Το πρόγραμμα της εκδρομής περιλάμβανε συμμετοχή των μαθητών/τριών σε βιωματικό εργαστήριο του Ολυμπιακού Μουσείου Θεσσαλονίκης, ξενάγηση στην επετειακή έκθεση σχετικά με την μικρασιατική καταστροφή με τίτλο “Θεσσαλονίκη 1922: Μνημεία και Πρόσφυγες” στη Ροτόντα.

ΒΙΩΣΙΜΑ ΚΛΩΣΤΟΫΦΑΝΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ

Τα τμήματα Β1 και Β2 συμμετείχαν στη δράση ευαισθητοποίησης του Δήμου Πέλλας με τίτλο “Βιώσιμα Κλωστοϋφαντουργικά Προϊόντα “. Στο πλαίσιο της δράσης, παρακολούθησαν σχετική ημερίδα στο Πνευματικό Κέντρο, τη Δευτέρα  21/12 και πήραν μέρος στο bazaar μεταχειρισμένων ρούχων. Υπεύθυνες καθηγήτριες ήταν η κα Αθανασίου Μαρία και η κα Γραμματικού Θεοδώρα.

ΔΙΑΧΥΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ERASMUS+KA1

Μετά την ολοκλήρωση των επιμορφωτικών επισκέψεων στο Δουβλίνο στο πλαίσιο του πρoγράμματος ERASMUS+, ακολούθησε η διάχυση προς την εκπαιδευτική κοινότητα των αποτελεσμάτων που προέκυψαν. Τη διάχυση πραγματοποίησαν οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στις επιμορφώσεις σε σχολική ημερίδα που έλαβε χώρα την Πέμπτη 17/11, με την παρουσία του Συλλόγου Διδασκόντων, Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου και του Συμβούλου Παιδαγωγικής Ευθύνης.

Μακεδονικός αγωνασ

Στο πλαίσιο του αφιερώματος στον Μακεδονικό Αγώνα, όλα τα τμήματα του σχολείου επισκέφτηκαν το Πολεμικό Μουσείο στον πεζόδρομο Γιαννιτσών. Εκεί τους έγινε ξενάγηση από τον αρμόδιο αξιωματικό και παρακολούθησαν ένα βίντεο-αφιέρωμα στον Μακεδονικό Αγώνα.

ERASMUS+ KA1 ΔΟΥΒΛΙΝΟ

Το σχολείο μας συμμετείχε σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εντάσσεται στη δράση ΚΑ1 «Care: Collaboration – Adjustment – Reeducation – Evolvement» υπό την αιγίδα του ERASMUS+. Στο πλαίσιό της 4 εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας (23-29/10/2022) το επιμορφωτικό σεμινάριο 40 ωρών με τίτλο «CLIL: Content and Language Integrated Learning», που αφορά τη συνδυασμένη εκμάθηση γνωστικού αντικειμένου και ξένης γλώσσας.

Το πρόγραμμα συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το ΙΚΥ.